Realitní bublina

Jan Chundela

- 27.10.2022

Jak je to s realitní bublinou?

Podle analytiků z Ameriky nás čeká pořádný sešup cen, tedy alespoň v USA to začínají prodávající i kupující cítit. Stejně tak v Austrálii, Kanadě nebo Novém Zélandu. Je otázka, zda se nás to bude také dotýkat. Zvýšené sazby na hypotékách zbrzdily některé prodeje až o pár měsíců, stavebnictví také zpomaluje, takže blíží se prasknutí realitní bubliny nebo máme jen „krátkodobé“ slevy na nemovitosti?

Jsou tu dva tábory těch, co říkají: ano, bude hůř nebo naopak ano, bude líp . Já osobně si myslím, že pokud je třeba v dnešní době prodávat nemovitost, tak čím dřív, tím lépe, protože ceny nám moc nestoupají a nevidím relevantní důvod, proč by v dohledné době měly.

Začnu tím „horším“, abych skončil u lepšího. Ti, co si myslí, že bude hůř, se bojí mnoha faktorů, které dávají smysl–od energetické krize až po tu ekonomickou. Ceny stoupají a téměř všichni se bojí, jak zvládnou nadcházející zimu. Majitelé hypoték musí navíc počítat s možným refinancováním, kdy se navýší úroky, ruku v ruce s tím i výše celkové splátky. Jen pro představu: Rodina, která platí hypotéku na rodinný dům ve výši cca 6 milionů korun, si připlatí na splátce necelých 12 000 Kč měsíčně.  Cena energií se některým domácnostem navíc zvýšila klidně o dalších 12 000 Kč měsíčně. Celkově tedy 24 000 Kč měsíčně, a to už je pořádná zátěž. Je otázka, kolik domácností to zvládne a nebude muset nemovitost prodat a stěhovat se do nájemního bydlení. A to nemluvím o zvyšování cen potravin a paliv do aut. Podtrženo, sečteno, celkově se na nás řítí vyšší zatížení rozpočtů, které může spustit výprodej nemovitostí. Prodej bytů a domů, na které jejich majitelé nebudou mít peníze a budou je tlačit náklady, prodávající budou muset prodej realizovat rychle, a to se vždy odrazí na ceně nemovitosti, už nyní kdo chce co nejrychleji prodat musí být připravený dát slevu. K tomu ubylo kupujících, důvodem je zvýšení úroků, navíc, ne každý si může nové bydlení pořídit. Takže celý prodej se už nyní prodlužuje i celé měsíce a cena nemovitostí opravdu začíná klesat, slevy se dávají a je fakt, že kupující se na to často ptají sami.

Na druhou stranu se na mě obracejí kupující, kteří mají větší objem volných peněz, které měli dlouhé roky na účtech nebo konzervativních investicích a při nízké inflaci jim to vlastně ani nevadilo. Ale dneska chtějí peníze uložit do budoucna a volí právě nemovitosti. Takže zkušení investoři, kteří si peníze umějí vydělat a hospodařit s nimi, sází na to, že během 3–5 let bude cena nemovitostí růst, jako tomu bylo v předchozích letech. Navíc situace s nájmy (od doby pandemie se výrazně zvyšují) nahrává právě investičnímu bydlení. Dnešní „krátkodobé“ snížení cen berou jako skvělou příležitost k nákupu. Sám to také tak beru a vidím, že u některých nemovitostí se cena snížila i o milion korun, někde dokonce i více. A to je už dobrá sleva, ne? Stejně to vidí developeři. Proto u současných projektů ve výstavbě nesnižují ceny kvůli nákladům, ale také vědí, že cena po dokončení bude odpovídat. Jediné, co ovlivňuje i developery, jsou již dokončené projekty, u kterých nabízí např. parkovací stání zdarma (to v Praze znamená klidně i 500.000 Kč) nebo jiné zvýhodnění k prodeji. Takže opět v tom vidím skvělou příležitost, kterou může spousta klientů využít.

I já řeším v portfoliu nemovitosti, které jsou zvýhodněné ať cenou např. v Litoměřicích (www.bydleni-litomerice.cz) 52.000 Kč / m2 nebo právě slevou na parkovací stání a sklepem zdarma v Kolíně.

Je tedy na vás, na kterou stranu se přikloníte, vše má své pro a proti. Ani já nemám jednoznačný názor a nepřikláním se ani k jedné variantě. Nicméně, každou krizi lze vnímat jako novou příležitost ke změnám.

Honza

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

3 + 6 =

další články

Digitalizace stavebního řízení?

Digitalizace stavebního řízení?

Digitalizace stavebního řízení po česku... S kritikou se setkáváme všichni a je důležité ji přijímat konstruktivně. Dnes se však musím podělit o situaci, která si zaslouží pozornost. Ministerstvo pro místní rozvoj čelí otázkám ohledně přípravy...

číst více
Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více
Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více