Realitní bublina

Jan Chundela

- 27.10.2022

Jak je to s realitní bublinou?

Podle analytiků z Ameriky nás čeká pořádný sešup cen, tedy alespoň v USA to začínají prodávající i kupující cítit. Stejně tak v Austrálii, Kanadě nebo Novém Zélandu. Je otázka, zda se nás to bude také dotýkat. Zvýšené sazby na hypotékách zbrzdily některé prodeje až o pár měsíců, stavebnictví také zpomaluje, takže blíží se prasknutí realitní bubliny nebo máme jen „krátkodobé“ slevy na nemovitosti?

Jsou tu dva tábory těch, co říkají: ano, bude hůř nebo naopak ano, bude líp . Já osobně si myslím, že pokud je třeba v dnešní době prodávat nemovitost, tak čím dřív, tím lépe, protože ceny nám moc nestoupají a nevidím relevantní důvod, proč by v dohledné době měly.

Začnu tím „horším“, abych skončil u lepšího. Ti, co si myslí, že bude hůř, se bojí mnoha faktorů, které dávají smysl–od energetické krize až po tu ekonomickou. Ceny stoupají a téměř všichni se bojí, jak zvládnou nadcházející zimu. Majitelé hypoték musí navíc počítat s možným refinancováním, kdy se navýší úroky, ruku v ruce s tím i výše celkové splátky. Jen pro představu: Rodina, která platí hypotéku na rodinný dům ve výši cca 6 milionů korun, si připlatí na splátce necelých 12 000 Kč měsíčně.  Cena energií se některým domácnostem navíc zvýšila klidně o dalších 12 000 Kč měsíčně. Celkově tedy 24 000 Kč měsíčně, a to už je pořádná zátěž. Je otázka, kolik domácností to zvládne a nebude muset nemovitost prodat a stěhovat se do nájemního bydlení. A to nemluvím o zvyšování cen potravin a paliv do aut. Podtrženo, sečteno, celkově se na nás řítí vyšší zatížení rozpočtů, které může spustit výprodej nemovitostí. Prodej bytů a domů, na které jejich majitelé nebudou mít peníze a budou je tlačit náklady, prodávající budou muset prodej realizovat rychle, a to se vždy odrazí na ceně nemovitosti, už nyní kdo chce co nejrychleji prodat musí být připravený dát slevu. K tomu ubylo kupujících, důvodem je zvýšení úroků, navíc, ne každý si může nové bydlení pořídit. Takže celý prodej se už nyní prodlužuje i celé měsíce a cena nemovitostí opravdu začíná klesat, slevy se dávají a je fakt, že kupující se na to často ptají sami.

Na druhou stranu se na mě obracejí kupující, kteří mají větší objem volných peněz, které měli dlouhé roky na účtech nebo konzervativních investicích a při nízké inflaci jim to vlastně ani nevadilo. Ale dneska chtějí peníze uložit do budoucna a volí právě nemovitosti. Takže zkušení investoři, kteří si peníze umějí vydělat a hospodařit s nimi, sází na to, že během 3–5 let bude cena nemovitostí růst, jako tomu bylo v předchozích letech. Navíc situace s nájmy (od doby pandemie se výrazně zvyšují) nahrává právě investičnímu bydlení. Dnešní „krátkodobé“ snížení cen berou jako skvělou příležitost k nákupu. Sám to také tak beru a vidím, že u některých nemovitostí se cena snížila i o milion korun, někde dokonce i více. A to je už dobrá sleva, ne? Stejně to vidí developeři. Proto u současných projektů ve výstavbě nesnižují ceny kvůli nákladům, ale také vědí, že cena po dokončení bude odpovídat. Jediné, co ovlivňuje i developery, jsou již dokončené projekty, u kterých nabízí např. parkovací stání zdarma (to v Praze znamená klidně i 500.000 Kč) nebo jiné zvýhodnění k prodeji. Takže opět v tom vidím skvělou příležitost, kterou může spousta klientů využít.

I já řeším v portfoliu nemovitosti, které jsou zvýhodněné ať cenou např. v Litoměřicích (www.bydleni-litomerice.cz) 52.000 Kč / m2 nebo právě slevou na parkovací stání a sklepem zdarma v Kolíně.

Je tedy na vás, na kterou stranu se přikloníte, vše má své pro a proti. Ani já nemám jednoznačný názor a nepřikláním se ani k jedné variantě. Nicméně, každou krizi lze vnímat jako novou příležitost ke změnám.

Honza

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

2 + 15 =

další články

Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více
AI v realitách?

AI v realitách?

AI v realitách Dnes bych se s vámi rád podělil o své zkušenosti s umělou inteligencí (AI) a jejími možnostmi v oblasti realitního byznysu. Možná jste viděli na mém Facebooku obrázek, který jsem vytvořil pomocí AI nástroje DALL-I. Jednalo se o...

číst více