Hypotéka není sranda

Jan Chundela

- 10.06.2024

Hypotéka není sranda

Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka, ideálně s praxí 😉. Proto mám v týmu borce, který pracoval několik let v bance a přesně ví komu zavolat když se něco pos…. komplikuje.

 

První zajímavá hypotéka byla pro klienta, cizince s trvalým pobytem (bývalé Jugoslávie, ať nejsem úplně konkrétní), který jako OSVČ pracuje v gastru, takže už teď to není úplně standardní, ještě když k tomu přidám, že celkově si bral objem okolo 7 mil .Kč hypotéku. Ještě navíc část přebíral od původního majitele nemovitosti a zbytek bral novým úvěrem.

Nevím jestli to víte, ale přebrat původní hypotéku po prodávajícím se může fakt vyplatit, jenom v tomto případě to bylo cca 3,2 mil. Kč za parádních 1,99% a to už dneska prostě neseženete. Kdybychom klientovi tuto možnost nepředstavili šel by si tuto částku půjčit v nové hypotéce za 5%, rozdíl na splátce v tomto případě je 5.159 Kč (pro počítaly splatnost je 25 let 😉). Za tříletou fixaci už je to dohromady 185.724 Kč a to je dobrý mít navíc ne?

Celý proces jsme hladce vyřídili a ještě se povedlo zpracování převodu stávající hypotéky vyřešit nadstandardně rychle, opět díky kontaktům kolegy, který věděl kam v bance zavolat a popostrčit nás dopředu. Máme tak o jednoho spokojeného klienta navíc.

 

Druhá hypotéka opět obsahovala převzetí původního hypotéky od prodávajícího, teď se s tím trochu roztrhl pytel, ale kdo by se divil. Klient občan ČR, zaměstnanec s dostatečným příjem, prostě pohoda. Všichni si říkali, tak tady se nemůžu prostě nic pokazit. ALE přišel nám výsledek odhadu o 2.000.000 Kč nižší než kupní cena nemovitosti s odpovědí ale hypoteční specialistky abychom upravili v kupní smlouvě výši vlastních zdrojů. Představte si volat klientovi který si přes Vás kupuje nemovitost, že mu ji banka ocenila o dvě mega méně a že to bude muset doplatit, to by bylo trochu gamachanger celého obchodu. ALE opět zafungoval kolega a říká, že to je v pohodě pošleme to na supervizi ať se na to mrknou chybu může udělat každý to se děje často, že to nevyjde na poprvé. Trochu mě to zarazilo, tak snad ti odhadci jsou profíci ne? A co se nestalo po té supervizi? No banka opravila odhad přesně na kupní cenu! Takže jsem si znovu potvrdil, že mít profíka na své straně se prostě vyplatí i u případu, který vypadá naprosto jednoduše.

 

Ještě přidám malý bonus, ať se ví, že zvládáme i tzv. SME úvěry (zkratka znamená Small and Medium Enterprise), takže malé a střední podniky (i OSVČ 😉). Nyní financujeme nákup činžovního domu na Náchodsku pro podnikatele formou Privátní business hypotéky. Sám si jednu takovou nyní vyřizuji na nákup nemovitosti v Praze a můžu Vám říct že i pro mě je to trochu nový svět. Založení s.r.o. jen pro jednu nemovitost, odhad výnosovou metodou, business plán, apod. je mazec. Ale můžu říct, že to má svoje. Kdo podniká, ví co se všechno dá zvládnout.

Mimo nemovitosti jsme také zařizovali financování nákupu zubní ordinace pro mladé a šikovné dentistky. Takže pokud byste potřebovali peníze do podnikání, jsme ready.

 

To je pro dnešek všechno, nové příběhy příště 😉

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

8 + 11 =

další články

Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více
AI v realitách?

AI v realitách?

AI v realitách Dnes bych se s vámi rád podělil o své zkušenosti s umělou inteligencí (AI) a jejími možnostmi v oblasti realitního byznysu. Možná jste viděli na mém Facebooku obrázek, který jsem vytvořil pomocí AI nástroje DALL-I. Jednalo se o...

číst více