Jak na daň z nemovitých věcí v roce 2023?

Jan Chundela

- 12.01.2023

A je to opět tady dámy a pánové. 31.1.2023 je poslední den kdy můžete podat přiznání k dani z nemovitých věcí, a to buď osobně na podatelně daného Finančního úřadu (přiznání k dani z nemovitých věcí se provádí v daném obvodu, kde se nemovitost nachází) nebo např. přes portál MOJE DANĚ (kde doporučujeme využít Identitu občana – tedy přihlášení přes Bankovní Identitu, kterou nabízí největší tuzemské banky) a ušetřit si tak cestu na podatelnu.

kdo tedy musí podávat přiznání k dani z nemovitých věcí? V první řadě ti co nabyli v roce 2022 jakoukoli nemovitost v ČR. Je rozdíl, pokud už jsem v daném kraji vlastnil nemovitost nebo vlastním první, protože pro první nemovitost se používá řádné přiznání a pokud již v daném kraji nemovitost vlastním a přidávám nově nabyté nemovitosti používám tzv. dílčí. Povinnost podat přiznání mají také ti co v minulém roce provedli přístavbu, nástavbu nebo nemovitost částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně. Změnou rozhodnou pro stanovení daně je také změna výměry parcely na základě revize katastru nemovitostí. Dále je nutné upozornit, že i část budovy nebo inženýrské stavby, je-li dokončená a užívaná, je předmětem zdanění.

*A pokud jste podávali návrh na vklad na katastr nemovitostí na přelomu roku a nemovitost byla nebo bude zapsaná až v roce 2023, nemusíte se k dani hlásit k 31.1.2023 ale až 3 měsíc následující po měsíci kdy nemovitost byla zapsaná v katastru nemovitostí.

kdo nemusí podávat přiznání k dani z nemovitých věcí? Je poplatník, který v minulých letech již podával daňové přiznání k nemovitým věcem a za poslední rok se nezměnily skutečnosti pro stanovení daně (vyjmenované výše). Jedinou změnou je změna koeficientu pro výpočet daně, který si každá obec (správce daně) stanoví sám. Zvýšení nebo snížení průměrné ceny pozemky (dle trhu) není důvodem pro podání daňového přiznání. A pokud chcete znát koeficient pro výpočet Vaší daně z nemovitých věcí můžete použít vyhledávač koeficientů pro podání dani z nemovitých věcí.

A v neposlední řadě musíme zmínit ještě placení daně z nemovitých věcí. Posledním dnem možným pro zaplacení daně z nemovitých věcí je 31.5.2023. A platit můžete buď formou SIPA (a to tak že se k této možnosti do 31.1.2023 registrujete na finančním úřadě), nebo můžete dostat podklady pro platbu do Vašeho e-mailu (opět je nutné se k této službě přihlásit, a to nejpozději do 15.3.2023 na finančním úřadu). Majitelé datových schránek dostanou podklady každý do své (krom těch co si přihlásí na platbu SIPO nebo informace do e-mailu).

 

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

10 + 7 =

další články

Digitalizace stavebního řízení?

Digitalizace stavebního řízení?

Digitalizace stavebního řízení po česku... S kritikou se setkáváme všichni a je důležité ji přijímat konstruktivně. Dnes se však musím podělit o situaci, která si zaslouží pozornost. Ministerstvo pro místní rozvoj čelí otázkám ohledně přípravy...

číst více
Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více
Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více