Pronájem se psem

Jan Chundela

- 03.09.2020

Jak všichni víme, Češi jsou národem pejskařů. Dle statistiky vlastní nejméně jednoho psa kolem 38% domácností, to nás také řadí na první příčku mezi evropskými státy.

Vzhledem k tomuto číslu je jasné, že ne každý si může dovolit žít se psem ve vlastním domě se zahradou či bytě, a tak musí často řešit otázku pronájmu bytu i se svým mazlíčkem. Popravdě, otázky a nejasnosti kolem pronájmu, když vlastníte domácí zvíře, kolují internetovými fóry dnes a denně, a tak si pojďme ty nejdůležitější fakta připomenout.

Občanský zákoník jasně upravuje vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem. Od roku 2012, kdy došlo k jeho novelizaci, se tak můžeme dočíst, že pronajímatel nesmí nájemci bránit ve vlastnictví psa či jakéhokoliv jiného zvířete v daném bytě. 

Jaká je však realita na trhu? Dle osobních zkušeností respondentů má problém najít pronájem se psem až 45% dotázaných. Samozřejmě zde hrají roli i faktory, jako je velikost psa a stáří bytu. U novostaveb jsou majitelé psů odmítání častěji, ať už kvůli obavám ze zničení vybavení, zanechání zápachu v bytě po odstěhování nebo narušení sousedských vztahů. Jednoduše se dá tedy říct, že při dnešním vysokém počtu zájemců na jeden pronájem, uspěje spíše ten, kdo žádné zvíře nevlastní – majitel si jednoduše může vybrat, jakému nájemníkovi dá přednost.

Jak tedy docílit svého práva na vlastnictví zvířete v pronajímaném bytě? Určitě nevěšte hlavu! Důležitá je komunikace a upřímnost. Zatajením toho, že psa vlastníte, nic nezískáte, naopak Vám to může přitížit. Při prohlídce nemovitosti tak makléři nebo majiteli otevřeně sdělte, jakého máte psa (velikost, plemeno, věk) i to, jak je socializovaný a zvyklý žít v bytě, zda bude většinu času doma sám či pod dohledem. Navrhnout můžete i pravidelné zasílání fotek stavu bytu či pokud jste předtím již v nájmu se psem bydleli, můžete doložit referenci od předchozího pronajímatele.
Běžné je dnes složení jednoho nájmu, jako vratné kauce pro případ nějakých nenadálých komplikací například: neschopnost uhradit nájem nebo jako náhrada vzniklé škody na vybavení bytu při ukončení nájmu. Pokud tedy máte psa, rozhodně s majitelem o úhradě vratné kauce nediskutujte.
Bonusem pro Vás může být uzavření pojištění odpovědnosti, kde si můžete připojistit právě i domácího mazlíčka. V případě, že pes způsobí nějakou nehodu nebo poničí vybavení bytu Vám tak pojišťovna škodu uhradí. Pokud toto pojištění máte uzavřené, vidím to jako velké plus. Důležité však je ověřit si podmínky plnění u dané pojistné smlouvy.

Na závěr je nutné dodat, že občanské soužití, obzvláště v bytových domech, nebývá jednoduché a ani někteří sousedé pro Vaše pejskařské nadšení nemusí mít pochopení. Proto je důležité chovat se k sobě ohleduplně, mít svého psa pod kontrolou a zbytečně nevytvářet konflikty. Do budoucna si tak můžeme, co se týká pronájmu se psy, jen polepšit, protože nic není lepší referencí, než kladná zkušenost.

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

13 + 6 =

další články

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více
Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více