Pronájem není sranda?

Jan Chundela

- 02.10.2023

Pronájem bytu není sranda!

V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran.

Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu portály, kde není nutné zapojovat realitku, ale nevědí, jaké jsou pravidla a rizika nájemního podnikání.

Na straně nájemníků zase vidím, že někteří z nich nevěnují dostatečnou pozornost tomu, jak se prezentují před pronajímatelem. Mohli by si zvýšit své šance na získání bytu, kdyby poskytli doporučení od předchozího pronajímatele, nebo sdělili více informací o sobě už v prvním kontaktu.

Přece jenom pronajímatel vám svěřuje svůj majetek v hodnotě milionů korun, tak proč mu neříct, co děláte za práci, jak žijete, jestli máte domácí mazlíčky, s kým budete v bytě bydlet, jak dlouho chcete bydlet a proč. To všechno pak dělá z vás nájemníka, který má velkou šanci uspět.

Proto je důležité postupovat profesionálně.

A to je také důvod, proč si stojí za to najmout odborníka, který vám pomůže s celým procesem pronájmu.

Jak to dělám já?

Z pohledu pronajímatele se zaměřuji na to, co od pronájmu očekává.

Chce maximalizovat svůj zisk i za cenu vyššího rizika horšího nájemníka nebo častějších změn nájemníků? V obou případech se zvyšuje pravděpodobnost poškození nemovitosti nebo jejího vybavení.

Nebo raději chce někoho spolehlivého a dlouhodobého, komu by i nabídl lepší cenu nájmu za to, že bude pečovat o nemovitost?

Podle toho pak připravím prezentaci nemovitosti a systém vyhledávání vhodných zájemců.

Osobně preferuji vyváženou cenu a skvělého nájemníka, který bude v nemovitosti co nejdéle.

U takového je pak důležité ověřit si jeho zaměstnání, finanční situaci (exekuce / insolvence – v tomto případě se zajímám o příčinu a průběh – tito lidé jsou pod dohledem soudu a insolvenčního správce a nemohou si dělat nové dluhy, někdy bývají i lepší než běžní zájemci, ale opravdu záleží na člověku), spolubydlící, prostě všechno co by mohlo ovlivnit budoucí nájem. Naopak zájemci podrobně ukážu byt nebo dům, seznámím ho s majitelem a domluvím si s ním podmínky pronájmu. Pokud se shodneme, připravím veškerou potřebnou dokumentaci od rezervační smlouvy po protokol o převzetí.

Moje služba ale nekončí podpisem nájemní smlouvy a předáním klíčů. Pokud je to potřeba, pomáhám s vypracováním dodatků k nájemní smlouvě, například v případě změny počtu osob bydlících v nemovitosti. Také radím majiteli, jak správně zdanit příjmy z pronájmu a jak využít možnosti odečítat náklady a amortizovat nemovitost. Někteří majitelé mi svěřují i celkovou správu nemovitosti, kdy za ně řeším pravidelné kontroly, drobné opravy a další záležitosti související s pronájmem. Za to si účtuji určité procento z měsíčního nájmu (závisí na typu a rozsahu správy) a majitel se tak nemusí o nic starat.

Doufám, že jsem vám tímto článkem ukázal, že pronajímat nemovitost není jednoduché a že je dobré mít po svém boku odborníka na reality, který vám pomůže se správným rozhodnutím i péčí o nemovitost.

Přeji vám pěkný den, Honza

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

7 + 13 =

další články

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více
AI v realitách?

AI v realitách?

AI v realitách Dnes bych se s vámi rád podělil o své zkušenosti s umělou inteligencí (AI) a jejími možnostmi v oblasti realitního byznysu. Možná jste viděli na mém Facebooku obrázek, který jsem vytvořil pomocí AI nástroje DALL-I. Jednalo se o...

číst více