Je lepší když prodám si sám?

Jan Chundela

- 22.05.2023

Jak neprodávat, aneb patlalové v realitách – Je lepší když si prodám sám?

Dobrý den dámy a pánové,

Jako realitní specialista se často setkávám s inzeráty prodávajících nemovitosti bez pomoci profesionálů. Není to nic proti nim – chápu, že chtějí ušetřit peníze za provizi a zkusit si prodat svůj byt nebo dům sami. Ale bohužel to často nefunguje tak dobře jako by si představovali. V dnešní konkurenční době na trhu s nemovitostmi je totiž potřeba mít kvalitní prezentaci své nabídky a skvělou strategii prodeje – jinak riskujete ztrátu potenciálních kupců nebo snížení ceny.
Dovolte mi ukázat vám jeden konkrétní případ z mé praxe. Před několika měsíci jsem narazil na inzerát hezkého bytu na Praze 1. Byl to zajímavý objekt s dobrou cenou – asi 13 miliónů Kč. Ale co mi hned padlo do oka byla špatná kvalita fotek a popisu. Bylo vidět, že inzerát nenapsal ani nefotil žádný odborník – spíše narychlo udělaná práce z mobilu. To mi hned napovědělo, že se jedná o soukromého prodávajícího bez realitky.

Zavolal jsem mu a nabídl spolupráci. Vysvětlil jsem mu, že mám zkušenosti s prodejem podobných nemovitostí a že bych mu mohl pomoci dosáhnout lepší ceny i rychlejšího prodeje. Řekl mi ale něco překvapivého – že on vlastně není majitelem bytu, ale prodává ho za svého známého a má z toho nějakou provizi. To mi znělo divně – jak může někdo prodávat cizí byt bez smlouvy? A jak může být motivovaný k tomu, aby ho prodal co nejlépe?

Navzdory tomu jsem mu dal šanci a domluvil si s ním schůzku na prohlídce bytu. Jenže on nikdy nepřišel – pořád odkládal termín nebo se neozval. Po třech týdnech jsem to vzdal – evidentně jsem nebyl jediný realitní makléř, který ho kontaktoval. Zjistil jsem totiž, že mezitím změnila inzerát na serveru Sreality.cz – další fotky z mobilu od jiné realitky. A když jsem ji volal znovu, řekla mi ještě nesmyslnější výmluvu – že má ještě jednu nabídku z Brna od nějaké holky.

To už bylo moc – uvědomil jsem si, že tenhle prodávající není seriózní ani spolehlivý. A co je horší – ani její známý majitel bytu asi neví o tom, jak špatnou službu mu dělá. Je to škoda – ten byt by si zasloužil lepší osud.

Jak může vypadá skvělá prezentace se můžete podívat tady:

A tak je to bohužel často – lidé si myslí, že prodají svou nemovitost sami lépe nebo levněji než s realitkou. Ale zapomínají na to, že realitní specialista má nejen znalosti trhu a právních aspektů prodeje, ale také profesionální vybavení a marketingové nástroje k tomu, aby prezentoval jejich nabídku co nejlépe. A to se pak promítne do ceny i doby prodeje.

Je lepší když si prodám sám? Pokud tedy uvažujete o prodeji své nemovitosti bez realitky – zamyslete se nad tím dvakrát. A pokud chcete poradit nebo pomoci od specialisty, jsem tu pro Vás 😉

Honza

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

6 + 2 =

další články

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více
Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více