Jak je to při nákupu/prodeji družstevního podílu?

Jan Chundela

- 22.04.2022

DRUŽSTEVNÍ BYT

 

Koupit či nekoupit? Na tohle asi není jednoznačná odpověď, proto zkusím v tomto článku sepsat co nejvíce informací k tématu družstevních bytů, protože v Praze je to stále aktuální téma.

 

Na co si dát nejvíce pozor? Určitě je nutné sehnat co nejvíce k informací k danému bytovému družstvu, které vlastní bytovou jednotku. Alfa a omega jsou vztahy (což platí všeobecně pro nákup jakékoli nemovitosti) a také informace jací lidé družstvo vedou. Následně si prověříme jaké jsou podmínky pro vstup do daného družstva, tyto informace najdeme ve Stanovách družstev (můžeme stáhnout z Justice.cz), většinou to bývá věk 18 let plus a občan České republiky (některá družstva druhou podmínku nemají a tak mezi potenciální kupce můžeme počítat i lidi za zahraničí). Pokud víme jak družstvo funguje, dle Stanov, můžeme se posunout k finanční stránce, tyto informace najdeme v Rozvaze družstva (opět stáhneme na Justice.cz), kde vidíme jak si družstvo stojí. Tyto informace jsou důležité k tomu v jakém stavu je nyní celkově bytový dům a jak se o něj může do budoucna družstvo starat. Také jak velké jsou závazky a aktiva (i hotovost na účtech), protože v posledním případě jsme zjistili, že družstvo má závazky (dluhy) ve výši 16.000.000 Kč, ale k tomu aktiva (peníze na účtech) ve výši 14.500.000 Kč a dluh je tak vlastně „jen“ 1.500.000 Kč. S tímto je také spjatá otázka zda družstvo vydělává nebo prodělává, v posledním případě dokonce družstvo dokázalo generovat zisk skoro 2.000.000 Kč ročně a celkový náklad na jeden byt pro správu objektu a jeho chod byl velmi malý. Kupujícímu se tohoto bytu se tak koupě vyplatila v ohledu kupní ceny (družstevní byty bývají levnější) a také úspoře při měsíční platbě nákladů na byt. Poslední důležitou informací je zda má byt nesplacenou anuitu – tedy dluh u družstva.

Financování nákupu družstevních bytů (PODÍLŮ) je pravda složitější než u bytů v osobním vlastnictví, nicméně výhodou je cena. Pokud chceme volit variantu hypotéky máme vlastně jen 2 možnosti:

  • Mám jinou nemovitost v osobním vlastnictví a mohu ji zastavit bance
  • Vím, že alespoň během 1 roku půjde byt převést do osobního vlastnictví, v takovém případě mohu využít varianty před-hypotéky, kdy mi banka dovolí úvěr načerpat, ale zástavu dostane až během 1 roku (nebo méně, dle dané banky) po převodu do osobního vlastnictví

Pak je tu samozřejmě jasná možnost koupit družstevní podíl za hotové peníze. Nejjednodušší a nejrychlejší, ale je pravda že ne každý má peníze připravené.

Poslední možností je, a tuto možnost najdeme většinou u výstavby nových bytů, nákup družstevního podílu s tzv. anuitou a splácet byt ve formě nájmu bytovému družstvu. Podmínky se liší, protože každé družstvo má své stanovy a jinou metodiku (tedy např. kolik musím mít vlastních peněz a kolik může být anuita, apod.).

Nevýhodou je, že pokud byt koupím např. za hotové peníze a přemýšlím o rekonstrukci na kterou bych si chtěl půjčit musím s jistotou volit mezi nabídkou stavebních spořitelen a to úvěry bez zástavy nemovitosti.

 

Převod družstevního se podílu – tedy nákup a prodej se musí komunikovat s daným družstvem, tak aby bylo schopné nového „družstevníka“ přijmout do svých řad a řádné pro něj připravit všechny dokumenty, aby mohl byt plně užívat a také využívat svého práva na podílu v daném družstvu – tedy chodit na schůze a hlasovat o tom jak bude správa a další věci okolo bytového domu vypadat.

Pokud chcete probrat možnosti prodeje či nákupu družstevního podílu, rád si na Vás udělám čas.

 

Honza

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

12 + 5 =

další články

Investice do nemovitostí, jsou sejf nebo save?

Investice do nemovitostí, jsou sejf nebo save?

Investice do nemovitostí K téhle myšlence mě přivedly dnešní (resp. už páteční) novinové články o propadu akciového trhu de facto po celém světě. Lavina se nám začala spouštět v Japonsku, ale tlačítko bylo jako vždycky v Americe, protože tam...

číst více
Digitalizace stavebního řízení?

Digitalizace stavebního řízení?

Digitalizace stavebního řízení po česku... S kritikou se setkáváme všichni a je důležité ji přijímat konstruktivně. Dnes se však musím podělit o situaci, která si zaslouží pozornost. Ministerstvo pro místní rozvoj čelí otázkám ohledně přípravy...

číst více
Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více