Investice do realit: Jak se vyhnout rizikům a využít příležitostí

Jan Chundela

- 22.06.2023

INVESTICE DO REALIT

Investice do realit jsou v poslední době velmi populární téma, které vyvolává mnoho diskusí. V tomto článku se zaměřím na investice do realit prostřednictvím dluhopisů, akcií a podílových listů. Tyto formy investic mají své výhody i nevýhody, které je třeba znát a zvážit.

 

U dluhopisů je jedním z rizik nesplacení. Pokud developer nebo emitent dluhopisu není schopen splatit své závazky vůči věřitelům, může dojít k úpadku nebo bankrotu. V takovém případě mohou být věřitelé poškozeni nebo ztratit celou investici. To se může stát zejména v situacích, kdy se prodražují náklady na výstavbu nebo když se zvyšují úrokové sazby na trhu.

 

Podle článku z Hospodářských novin “Pohroma pro realitní trh. Refinancovat se budou bondy za desítky miliard Kč, navíc za drahé peníze”, tento rok má splatnost nebo se musí refinancovat bondy za cca 37 miliard Kč (nepočítají se do toho bondy pod 25 mil. Kč, které nejsou regulované a také státní, městské a obecní) a nikdo přesně neví jak velká část z toho je ohrožená.

 

Druhým rizikem je volatilita cen. Cena dluhopisu se může měnit v závislosti na nabídce a poptávce na trhu, na očekáváních investorů a na změnách úrokových sazeb. Pokud investor chce prodat dluhopis před jeho splatností, může to udělat za nižší nebo vyšší cenu než za jakou ho koupil. To znamená, že může utrpět ztrátu nebo dosáhnout zisku.

 

Investice do akcií realitních společností nebo fondů může být zajímavou alternativou pro ty, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio a využít růstu realitního trhu. Nicméně, akcie také nesou některá rizika, která je třeba brát v úvahu.

 

Jedním z nich je riziko propadu. Pokud se realitní trh ocitne v krizi nebo recesi, může to negativně ovlivnit výsledky a hodnotu realitních společností nebo fondů. To se může projevit poklesem cen akcií nebo dividend. Podle Hospodářských novin, některé akciové fondy evidují propady až 40%.

 

Druhým rizikem je riziko likvidity. Likvidita znamená schopnost rychle a snadno prodat nebo koupit akcie za přijatelnou cenu. Některé akcie realitních společností nebo fondů mohou být málo obchodované nebo málo likvidní, což znamená, že může být obtížné najít kupce nebo prodejce. To může vést k tomu, že investor bude muset prodat akcie za nižší cenu než by chtěl nebo že nebude moci prodat akcie vůbec.

 

Investice do podílových listů realitních fondů může být vhodnou volbou pro ty, kteří chtějí investovat do realit bez nutnosti vlastnit nemovitost přímo. Podílové listy realitních fondů umožňují investorům profitovat z nájmů a zhodnocení nemovitostí, které fond vlastní a spravuje. Podílové listy realitních fondů jsou považovány za méně rizikové než akcie, protože jejich cena je více odvozena od hodnoty nemovitostí než od tržních vlivů.

 

Nicméně, podílové listy realitních fondů také mají svá rizika, která je třeba znát a zohlednit.

 

Jedním z nich je riziko ocenění. Ocenění znamená stanovení hodnoty nemovitostí, které fond vlastní. Ocenění se provádí pravidelně podle určitých metod a kritérií. Ocenění může být subjektivní nebo nepřesné, což může vést k tomu, že cena podílových listů nebude odpovídat skutečné hodnotě nemovitostí. To se může projevit poklesem nebo nárůstem ceny podílových listů nebo dividend.

 

Závěrem bych chtěl říct, že krize není jen neštěstí, ale také šance. Můžete využít situace a získat výhodné investice do realit, akcií nebo jiných aktiv. Ale pozor, nejednejte bezhlavě a raději se obraťte na odborníka, který Vám pomůže vybrat ty správné možnosti. Jen tak budete mít jistotu, že Vaše peníze porostou i v těžkých časech. A to se vyplatí, protože takovou příležitost jsme tu neměli už dlouho.

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

6 + 10 =

další články

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více
Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více