PRODEJ CHATY NEBO CHALUPY
Existuje ideální čas na prodej chaty nebo chalupy? Určitě je skvělé prodej načasovat na začátek sezóny „chalupaření“, tedy jaro. Nicméně prodej může stejně dobře fungovat např. i v zimně, samozřejmě ne u všech nemovitostí toto pravidlo platí. Prodej samotný sebou nese mnohá stavební ale především právní úskalí, které mohou v budoucnu zkomplikovat novým majitelům život. Všem těmto tématům se budeme v tomto článku věnovat.
Při prodeji je dobré se specialistou v oboru poradit jakým způsobem lze chatu či chalupu vhodně prodat. Ne všechny nemovitosti jsou ve stejném stavu a lze je využívat celoročně, nebo třeba mají skvělý pozemek (vhodná lokalita, tvar či sklon) a je třeba rekonstrukce nebo i kompletní strhnutí staré nemovitosti. Zkušený realiťák by měl všechny faktory pečlivě zvážit a následně navrhnout strategii prodeje – na to máme příběh prodeje nemovitosti na Praze Západ. Naši kolegové prodávali chatu kousek od Vltavy s nádherným výhledem, chata byla nová a krásná (na pozemku i sauna) a s dobře upravenou zahradou. Nemovitost se prodávala skoro přes rok, přesto nemohla najít vhodného kupce, protože chata byla pro rodinu malá, na celoroční bydlení nevhodná a pro mladé páry zase drahá (prioritou je přece nejdříve vlastní bydlení ????). Přesto jedno využití uteklo zraků prakticky všech – tzv. GLAMPING, nový majitel chatu nekoupil jen pro sebe, ale pro všechny kdo chtějí utéct z Prahy do krásné přírody, odpočinout si a načerpat nové síly v „luxusu“ ale jako na chatě s neopakovatelným výhledem. Nyní je tato chata prakticky pořád obsazená, majitel má vlastní chatu a přitom s minimálními náklady díky krátkodobým pronájmům.
A když se bavíme o načasování, tak ne každý hledá rekreační nemovitost jen na jaře. Protože např. nyní máme spoustu poptávek na chaty nebo chalupy, které nemusí být v perfektním stavu a zájemce počítá s další rekonstrukcí, kterou může právě během podzimu nebo zimy připravit či realizovat a na sezónu již nemovitost využívat.
Dalším důležitým bodem při prodeji je perfektní prezentace od lokality až po celkový stav nemovitosti. Je ideální např. využít i vizualizace budoucího stavu nemovitosti aby si potenciální zájemci dovedli přestavit jak může jejich nová rekreační nemovitost vypadat.
Při prodeji a nákupu nemovitosti je důležité kontrolovat také právní stránku věci. Jak je nemovitost zapsaná na Katastru nemovitostí, jestli sedí půdorys na KN se současným stavem, jaké je využití nemovitosti (jak moc mohu nemovitost měnit rekonstrukcí, co mi daná obec dovolí?). Pokud na pozemku není celoroční voda nebo kanalizace, jakým způsobem je vyřešeno a zda mohu do budoucna vyřešit? Také jestli je pozemek vlastní či v pronájmu a pokud v pronájmu jaké jsou podmínky? Tohle všechno a mnohem víc musí mít realitní specialista připravené a zjištěné.
A jako poslední je zde také stavební stránka věci, protože jsme národ kutilů (a ne každý je talentový jako Přemek Podlaha) je na místě zjistit stav budovy, jaké zde proběhly úpravy/rekonstrukce (zda o nich ví stavební úřad jak jsme psali výše) z čeho je nemovitost postavena, zda byly realizovány revize např. komínu či kotle (pokud je), jak jsou řešeny rozvody elektřiny apod. Proto doporučujeme vzít na prohlídku někoho kdo se ve stavebnictví vyzná aby Vás v budoucnu nepřekvapil tzv. AHA efekt ????
Je toho prostě hodně co je třeba při prodeji / nákup vědět a pokud budete chtít pomoci jsme tu pro Vás!