Co ceny nemovitostí? Za kolik to prodáme?

Jan Chundela

- 13.06.2023

Ceny nemovitostí

# Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí v Praze?

Pokud jste zvědaví na aktuální situaci na trhu s nemovitostmi v Praze, mám pro vás několik zajímavých dat a tipů. Jako realitní makléř se zabývám hlavně pražskými byty (ale občas si zajedu i na chalupu do hor nebo do apartmánu na Šumavě:D), takže vím, co se děje.

## Nabídka vs. poptávka

Podle portálu Sreality.cz je v Praze nyní o 12,9% méně nabídek nemovitostí než před půl rokem. To by mohlo naznačovat, že se nemovitosti dobře prodávají a že jejich ceny moc neklesají. Nabídkové ceny (za kolik se nemovitosti inzerují – nikoli prodávají) jsou totiž jen o 1,59% nižší.

Ale pozor! To jsou jen nabídkové ceny. Pokud se podíváme na reálné prodejní ceny (za kolik se nemovitosti opravdu prodaly), uvidíme jiný obrázek. Průměrná nabídková cena v Praze je nyní kolem 127.000 Kč za metr čtvereční, ale průměrná prodejní cena za poslední čtvrtletí roku 2022 byla jen 116.600 Kč za metr čtvereční. To je rozdíl 10.400 Kč na metr čtvereční – tedy na byt o velikosti 50 metrů čtverečních je to 520.000 Kč rozdíl!

## Jak nastavit správnou cenu?

Z těchto čísel vyplývá, že většina bytů v Praze má přehnanou nabídkovou cenu a stojí dlouho na trhu bez zájemců. Prodejci si musí uvědomit, že dnes je o skoro 80% méně kupujících s hypotékou než dřív! To znamená menší konkurenci a nižší ochotu platit vysoké ceny.

Pokud chcete prodat svůj byt rychle a za co nejlepší cenu, musíte ho správně ocenit. To není jednoduché, protože každý byt je jiný a trh se neustále mění. Proto je dobré spolupracovat s profesionálním realitním makléřem, který zná trh a dokáže vám poradit.

Jako realitní makléř se snažím konzultovat s každým klientem optimální prodejní cenu podle aktuální situace na trhu a podle stavu a lokality nemovitosti. Nechci prodávat za každou cenu, ale ani zbytečně snižovat hodnotu vašeho majetku.

## Jak prezentovat svůj byt?

Správné nastavení ceny je ale jen jeden z faktorů úspěšného prodeje. Dalším důležitým aspektem je prezentace vašeho bytu potenciálním kupcům. Musíte jim ukázat, co má váš byt jedinečného a proč stojí za to ho koupit.

K tomu patří například:

– Kvalitní fotografie
– Poutavý popis
– Využití různých kanálů (internet, sociální sítě, noviny)
– Osobní prohlídka

Na tomto poli se také rád prezentuji jako realitní makléř s nadšením a zkušenostmi. Umím udělat skvělé fotky vašeho bytu, napsat lákavý text a oslovit co nejvíc potenciálních kupců pomocí různých médií. A samozřejmě umím vést prohlídky tak, aby si kupci dokázali představit život ve vašem bytu.

## A co vy?

A pokud plánujete prodat svůj byt a hledáte spolehlivého realitního makléře, neváhejte mne kontaktovat. Rád vám pomohu s oceněním i prezentací vaší nemovitosti.

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

9 + 2 =

další články

Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více
AI v realitách?

AI v realitách?

AI v realitách Dnes bych se s vámi rád podělil o své zkušenosti s umělou inteligencí (AI) a jejími možnostmi v oblasti realitního byznysu. Možná jste viděli na mém Facebooku obrázek, který jsem vytvořil pomocí AI nástroje DALL-I. Jednalo se o...

číst více