Velká změna od Čnb

Velká změna od ČNB?

Jan Chundela

- 06.12.2021

ZMĚNY V POSKYTOVÁNÍ HYPOTÉK

Jistě jste si (jako já) všimli že ČNB vydala prohlášení o zpřísnění podmínek k poskytování hypoték a stejně tak vysokou aktivitu v příspěvcích a komentářích nových expertů????, kteří hlásají o lobbingu bank apod. a na závěr Vás stejně marketingová masáž vyzve k rychlému nákupu nemovitosti nebo vyřízení hypotéky.

Je to opravdu tak horké jak se říká? Stejně jako u strašáků okolo inflace (drahota jak říká Petr Fiala) my to nepřijde. Mít vlastní bydlení není nápad ze dne na den (stejně tak vlastnit investiční nemovitost). Vždy se vyplatilo čím dříve tím lépe, ale každý má své možnosti – proto je důležité stejně jako vše dopředu naplánovat. A ne se řídit Indexem BorhyováKoranteng ????????????????‍????vydávaným každý den v 19:30 ????

A co to na nás ČNB vymyslela? Kontrolní test (interní), které mají banky provést u hypoték, které mají příští rok výročí fixace a budou tak zdražovat díky vyšším úrokovým sazbám – tyto testy dámy a pánové probíhají průběžně i při zlevnění a především proběhly během první vlny COVID-19 a odkladu splátek, takže nic nového. Banky jsou společnosti s miliardovými zisky???? a disponuji předními odborníky, které náš stát bohužel nedokáže zaplatit, tudíž nepředpokládám, že by si to bankéři nedokázali spočítat a včas své klienty informovat (největší banky, již nyní nabízí odklady splátek – když chci prodat, prodloužení doby splatnosti – když chci zůstat na svém, apod.), nechtějí přicházet o zisk, klient který zůstane s hypotékou a bude řádně splácet je z pohledu výnosu banky k nezaplacení (na vše ostatní je tu Mastercard????).

Zpřísnění podmínek u LTV (poměr výše úvěru vůči hodnotě zajištění – hodnoty nemovitosti) na 80% už největší banky dodržovali a povolenou (leč rizikovou) hranici 90% povolovali jen výjimečně (např. Česká Spořitelna, pouze na první bydlení a na byt – tedy pro mladé lidi) a výjimkou dle ČNB budou opět mladí, takže si myslím že nemusí ani měnit letáky. Stejně tak je tomu u DTI a DSTI (další dva ukazatele, které se týkají příjmu – můžete si to vygooglit). ČNB tak prostě jen zavede to co už největší banky nyní dodržují. Menší banky dělali někdy výjimky, ale osobně o žádné ani z doslechu nevím.

Ano vše se zdražuje???? a průběžně se zavádí mechanismy pro zabezpečení běžného klienta. A koupit teď se vždy vyplatilo, takže bych to nevztahoval na dnešní situaci a spíš dával energii do toho jakým způsobem se mohu dostat k vlastnímu nebo investičnímu bydlení a s tím Vám rád pomůžu (no stress)

nemovitosti

kdo jsem?

Bc. Jan Chundela, MRE

tel.: 773 998 265
e-mail: jan@chundelareality.cz

Holečkova 777, Praha 5 – Smíchov

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

potřebujete poradit? napište mi.

8 + 14 =

další články

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda

Hypotéka není sranda Dneska se budu věnovat téma hypoték, protože jsme v posledních měsících měli pár zajímavých případů. Prvně bych chtěl upozornit, že během sjednání hypotéky se může se stát spoustu věcí a proto je důležité si vybrat odborníka,...

číst více
Pronájem není sranda?

Pronájem není sranda?

Pronájem bytu není sranda! V poslední době se často potýkám s problémy v pronájmech z obou stran. Na straně pronajímatelů vidím, že někteří z nich pronajímají své byty bez pomoci realitní kanceláře, aby ušetřili na provizích. Používají k tomu...

číst více
Tip pro investory – financování 10/90

Tip pro investory – financování 10/90

Jak nakupovat nemovitosti v době krize a vydělat na tom? TIPY PRO INVESTORY Možná si říkáte, jestli se vyplatí investovat do nemovitostí v době, kdy se svět potýká s krizí (která snad brzy skončí). Já vám řeknu, že ANO, protože jak známo, kde je...

číst více